THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Spekulovalo se o ní už několik let nazpět. Měla být například hlavním dárkem, který si festival nadělí k plnoletosti. Její realizace však stále unikala a předávala se z ruky do ruky. Nakonec přišla v ten pravý čas. Dvacet let je pro festival tak významné jubileum, že to za nějaké ty porodní bolesti stálo. Je tu a je skvělá. Pavlu Křiklanovi se podařilo dát dokupy čtyřistačtyřiceti stránkový velkoformátový barevný kolos na křídovém papíře, který má stejně jako Josefovská orlice dva jazyky. Krom studie historie festivalu je možno publikaci použít i jako studijní text pro výuku angličtiny.
Ačkoliv hlavní téma, které rezonuje celou více jak dvoukilovou cihlou, je jednoduše „pouze“ historie festivalu, nečekejte nudný metalový dějepis. Dvacet let dramatického životního osudu Brutal Assaultu je hlavně dvacet let příběhů lidí, kteří se na festivalu podíleli a podílí. Optika je samozřejmě zaměřena na hlavní organizátory, kteří komentují nebo vyprávějí jednotlivé kapitoly, kniha však nezanedbává ani kapely a fanoušky. Takovou třešinkou na dortu jsou pak příběhy lidí, kteří se k festivalu připletli tak nějak náhodou, ať už to jsou trampoty prvních zvukařů nebo „zajišťovačů jídla a pití“ nebo zahraničního fanouška, který si na festivalu našel manželku.
Fajnšmekry a pamětníky tak asi nepřekvapí, že Shindy není zakladatelem festivalu, nebo že v počátcích šlo o malou jednodenní akci lokálního významu. Přesto se i tak se dozví spoustu zajímavých drbů ze zákulisí, které organizátoři pustili na svobodu. Z doslechu vím, že se i některé kapely zlobily, že těch informací, které by měly zůstat v backstage, bylo nějak moc.
Počátek se zabývá tím zásadním - příběhem názvu festivalu a představením svaté trojice, která za festivalem stojí, případně stála v minulosti. Následuje vyprávění o cestě festivalu jednotlivými lokalitami, kde se dozvíte, proč se stěhoval a jakým způsobem to stěhování probíhalo. Největší část knihy zaujímají příběhy jednotlivých ročníků, kde vyslechnete vždy historku headlinera, zásadní událost ročníku i to, jak ten či onen ročník viděl fanoušek, který k festivalu přirostl už s ročníkem prvním. Bonusem pak jsou různé perličky, ať už šlo o peripetie s úřady, novinové články nebo jiné netradiční dovětky.
To vše je předkládáno čtivě někdy až ve strhujícím tempu. Nováčkovi v týmu Brutal Assaultu, Pavlu Křiklanovi, se tak podařilo polepit dohromady mimořádné dílo mapující vše zásadní. Možná by šlo vybrat lepší fotky, případně rozšířit raritní fotogalerii prvních ročníků, ale co už. Trochu jsem přičichl k tomu, jak živelně kniha vznikala a jak se dokončovala a jsem nakonec překvapen, jak skvěle to dopadlo.
Strhující příběh největšího domácího metalového svatostánku.
Vydáno: 2015
Vydavatel: Brutal Assault Agency
Počet stran: 442
Jazyk: česky / anglicky
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.